Ako mať slobodnú myseľ?

To je ďalšia z otázok, s ktorou sa stretávam vo svojej praxi. „Čo mám robiť, aby som myslel inak, ako myslím?“, „ Ako ovládať svoje myšlienky?“ „Mne sa to nedarí!“ Je to spôsobené hlavne typom mysle – myslením. Bežne sú dva typy myslenia. Jedno je pozitívne a druhé negatívne. Keď niekomu povieme, že môže byť najúspešnejší človek na svete, pozitívna myseľ povie: „prečo nie a čo musím pre to urobiť ?“ Negatívna myseľ si ale povie: „to sa mne nikdy nepodarí“. Tu je najväčší kameň úrazu.

Článok pokračuje pod reklamou.
Tu bude reklama pre neregistrovanych uzivatelov

Myseľ je ako pôda. Čo do nej zasadíme, to z nej vyrastie. Zároveň je dôležité sa o pôdu starať, polievať ju, okopávať atď. Potom je jedno, čo do nej zasadíme. Vždy nám niečo vyrastie. Ak sadíme úspech a stále sa o neho staráme, tak nám vyrastie úspech; ak však zasadíme neúspech, vyrastie nám neúspech. Tak ako pôda, tak aj naša myseľ nám odovzdá svoju úrodu, no vždy iba v kvalite, akú sme  zasadili a ako sme sa o ňu starali. Človek, ktorý myslí spôsobom negatívnym: „mne sa to nepodarí, ja to nezvládnem, to sa nedá, to nemôžem…“, má iba veľmi malú šancu, že sa mu niekedy podarí dosiahnuť vo svojom živote niečo veľké.  Na druhej strane, človek mysliaci pozitívne: „ja to zvládnem, to je v pohode, to je ľahké, nie je problém….“, pri nasadení a snahe dosiahne úspech v čomkoľvek, čo bude chcieť.

Najväčší rozdiel je iba v tom, čo naozaj neustále sadíme do svojej mysle – pôdy a potom nám to myseľ odovzdá. Otázka znie: „ako to môžem zmeniť?“ Opäť je to jednoduché – hovorí pozitívna myseľ. Negatívna myseľ si povie, že to je to najťažšie a pritom znovu sadí semeno neúspechu. Takže, ak myslíme takýmto negatívnym spôsobom, treba začať hneď pri sadení. Nehovoríme a nemyslíme, že je to najťažšie, ale rozhodneme sa, že to zvládneme. Pri neustálej snahe a kontrole myslenia, či používame vo svojich  slovách: „to nemôžem, to sa nedá“, tieto výroky zmeníme na  slová: “pokúsim sa, budem sa snažiť“. Pri zmene týchto slov už sadíme semeno úspechu a treba už len pracovať a výsledok sa dostaví.

Keď si zoberieme takého Edisona. Mal asi 5000 pokusov, kým sa mu podarilo vyrobiť funkčnú žiarovku. Pri otázke ako je možné, že tak dlho vydržal, s pozitívnou mysľou odpovedal: “ja som pri každom pokuse zistil,  že takto sa žiarovka vyrobiť nedá“. Keby Edison nebol odhodlaný a nestaral sa o svoje zasadené semienko, asi ťažko by sme  dnes svietili žiarovkou.

Článok pokračuje pod reklamou.
Tu bude reklama pre neregistrovanych uzivatelov

Takže základným pravidlom úspechu je zmena toho, čo do svojej mysle zasadíme, to nám potom vyrastie. Vždy treba myslieť pozitívne, ak sme však negatívna myseľ, treba  neustále kontrolovať  svoje myšlienky a v momente, keď nás napadne niečo negatívne, vymeníme to za pozitívne. Pri takejto práci sa nám myseľ začne postupne meniť. Z nášho slovníka vylúčime slová ako: „ nedá sa, nemôžem, to nezvládnem…“ Na zmenu nášho myslenia nám pomôže zmena života, čiže zmeníme sled udalostí – rituálov svojho dňa. Napr. ráno si najskôr umyjeme zuby a potom pôjdeme na záchod, alebo najskôr upraceme v kuchyni a potom sa najeme. Toto nám pomôže naštartovať zmenu vo svojom myslení, vytrhne nás to zo stereotypu.

Ďalším faktorom, ktorý nám pomôže sú potraviny, ktoré dennodenne konzumujeme. Takže keď často konzumujeme jangové potraviny ako sú  mäso, syry alebo chlieb, tak energia  jangu týchto potravín sťahuje výrazne naše orgány a aj našu myseľ. Koľkí z nás sú po obede plní energie a chuti do ďalšej práce, poprípade máme chuť si zabehať? Asi je nás veľmi málo a pritom človek ide na obed, aby si doplnil energiu. Lenže po obede nastáva pravý opak. Toto je sila extrémne jangových potravín, ktorá nielenže ľudí sťahuje na telesnej úrovni, ale aj na intelektuálnej – rozumovej rovine. Opačný efekt nastáva pri konzumácií extrémne jinových potravín ako sú cukor, alkohol alebo veľa surového ovocia a aj zeleniny. Toto sa na našom tele a mysli prejaví hyperaktivitou. Naša myseľ je potom ako divoký kôň, ktorý sa nedá ovládať. Toto je sila energií potravín, ktoré výrazne ovplyvňujú naše telo a  našu myseľ.

Slobodu mysle dosiahneme iba neustálou snahou a prácou zmeniť sa k dobrému.

ZDIEĽAJTE