Chi kungové dýchanie je založené na taoistických metódach, ktoré sú zamerané na návrat k takému spôsobu dýchania, ktorý je v súlade s prírodou a energiou človeka. Tieto metódy sa koncentrujú na vytváranie plynulého nádychu, ktorý začína bruchom a je upokojujúci. Chi kung techniky sa môžu praktikovať pri sedení alebo pri vykonávaní hociktorých cvikov založených na prenášaní energie.

Článok pokračuje pod reklamou.
Tu bude reklama pre neregistrovanych uzivatelov

Brušné dýchanie

Medzi fakt, ktorý si väčšina ľudí neuvedomuje je dôležitosť dýchania bruchom, a nie výlučne hrudným košom.  Týmto spôsobom dýchajú všetky bábätká.  Dýchanie bruchom je prvým krokom zvládnutiu taoistických dýchacích techník dlhovekosti a ideálne by mal byť zaradený do všetkých taoistických Chi kung a Tai Chi praktík. Dýchanie bruchom  pomáha sústrediť ostražitosť do celého tela, radšej ako do hlavy, čo dodáva telu viac fyzickej a energetickej spôsobilosti. Medzi ďalšie pozitívne účinky tohto spôsobu dýchania patrí uvoľnenie svalov krku, ramien a rúk, zlepšenie cirkulácie krvi a prúdu energie nazývanej chi do všetkých vnútorných orgánov. Dýchanie bruchom teda spôsobuje veľmi efektívnu masáž vnútorných orgánov, čo je omnoho dôležitejšie ako formovanie viditeľných svalov tela.

Ako sa naučiť dýchať metódov chi kung?

Najideálnejšie je vdychovať aj vydychovať nosom a čo najmenej dýchať ústami.

1.    Pri nadychovaní, treba precítiť ako vzduch vchádza do nosa, prechádza dolu hrdlom cez pľúca až do brucha. Svaly brucha prirodzene vytlačiť a vypučiť brucho dopredu.
2.    Po výdychu, vrátiť brucho do pôvodnej polohy a uvoľniť. Snažiť sa čo najviac uvoľniť hrudný kôš a nesiliť ho pri dýchaní. Počas dýchania by nemal byť v pľúcach cítiť  prechádzajúci vzduch.
3.    Pri prvom praktikovaní brušného dýchania je dôležité sa sústrediť na vytlačenie a následné uvoľnenie spodnej časti brucha (tesne nad ochlpením ohanbia až pod pupok).
4.    Ak sa vytláčanie a uvoľnenie spodnej časti brucha stalo viac prirodzeným je najvyšší čas sústrediť sa na pohyb strednej časti brucha pri dýchaní. Tento krok je zvyčajne pre ľudí najťažší. Postupné prikladanie rúk na spodnú, strednú a vrchnú časť brucha pomáha rozoznať ako sa brucho pohybuje.
5.    Na záver sa treba zamerať na najvrchnejšiu časť brucha a jej pohyb nahor a nadol, táto časť sa nachádza tesne pod najspodnejšími rebrami.
6.    Po nacvičení jednotlivých častí brucha sa prirodzene všetky časti zosúladia do jedného pohybu celým bruchom.

Dôležitosť hlbokého a plynulého dýchania

Nadychovanie a vydychovanie by malo byť plynulé a dokonalé, bez zbytočnej námahy. Ak je výdych dokonalo ucelený, nasledujúci nádych sa spustí veľmi efektívne sám. Je dôležité si uvedomiť, že ak je výdych neúplný, nasledujúci nádych sa neuskutoční plynulo a hladko. Niektorý ľudia majú tendenciu zadržiavať dych bez toho, aby si to uvedomovali, že mozgu sa tým nedostáva dostatočné množstvo kyslíka, čo ovplyvňuje hlavne funkciu nervov. Hlboké a plynulé dýchanie umožňuje telu využiť viac kyslíka a efektívnejšie vylúčiť oxid uhličitý z buniek. Nadmerné nahromadenie oxidu uhličitého v bunkách spôsobuje únavu, lenivosť, zívanie, nečistú myseľ a zvýšený stres.

ZDIEĽAJTE