O potrebe obmedzovania cukru v strave sa dozviete v každej jednej diete. Stalo sa jedným z hlavných pravidiel starostlivosti o zdravie. Mnohé publikovné diéty vám však ponúkajú náhradu – umelé sladidlo aspartám. Sú však potraviny s aspartámom zdravšie? Aspartám je sladidlo, ktoré dokazateľne poškodzuje naše zdravie.

Článok pokračuje pod reklamou.
Tu bude reklama pre neregistrovanych uzivatelov

Aspartám bol objavený v roku 1965 úplne náhodne pri hľadaní lieku proti žaludočným vredom chemikom Jamesom Schlatterom. Táto látka je desaťkrát sladšia ako cukor, preto jej potreba v potravinách je nižšia. V roku 1981 bolo schválené používanie aspartámu v nápojoch a postupne sa rozširovalo na ďalšie potravinové výrobky, až v roku 1996 poskytol FDA povolenie používať toto umelé sladidlo vo všetkých druhoch potravín.

Najrôznejšie diskusie a zájmy politikov, armád, tajných služieb, finančníkov, farmaceutických firiem a velkých potravinárskych koncernov súperili po dobu 20 rokov o to, či táto látka zostane v arzenáli bojových chemických látok alebo sa stane lacným umelým sladidlom, ktoré zvýši zisky mnohých potravinových reťazcov. Výsledok už poznáte.

Aspartám obsahuje 50% aminokyseliny L-fenylalaninu a 40% aminokyseliny aspartát. Po zohriati aspartamu nad 30° C, vzniká metanol. Metanol sa v tele oxiduje na kyselinu mravčiu a neurotoxin formaldehyd. O následkoch vplyvu metanolu na ľudský organizumus, nás v nedávanej dobe veľmi podrobne informovali všetky média, avšak iba v podobe alkoholu. Jeden liter perlivého nápoja osladeného aspartámom obsahuje približne 56 mg metanolu, čo 6x presahuje bezpečný limit pre človeka. Dôležitým faktom zostáva aj to, že detský mozog je 4x citlivejší na aspartám ako mozog dospelého človeka.

Článok pokračuje pod reklamou.
Tu bude reklama pre neregistrovanych uzivatelov

John Olney, ktorý vytrvale bojoval proti požívaniu aspartámu v potravinách, analyzoval v roku 1996 údaje Národného ústavu pre rakovinu USA, podľa ktorých po zavedení aspartámu v nápojoch, sa v roku 1984 zvýšil výskyt vysoko maligných nádorov mozgu o 1310 prípadov v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

Aspartám sa v súčasnej dobe používa v takmer všetkých „diétnych“ nápojoch, žuvačkách, nízkokalorických jogurtoch, krémoch, sušienkach, zmrzlinách, nájdeme ho aj v liekoch, v potravinových doplnkoch, rôznych vitamínoch, potravinách pre diabetikov a iných „zdravých“ produktoch. V potravinách má aspartám označenie E 951.

Zbavili ste sa všetkého tvrdého alkoholu po kauze „metanol“? Tak by ste sa mali zbaviť aj všetkých potravín s obsahom aspartámu.

ZDIEĽAJTE